FUA TUL 30
FUA30 a Jiří Suchomel: Architektura spolupráce
Termín výstavy
29. 11. 2024 – 26. 1. 2025
Otevírací doba
út-ne 10:00-18:00
Kde
Galerie NTK
Vernisáž
28. 11. 2024 od 18:00
Výstavy „Jiří Suchomel: Architektura spolupráce“ a „FUA30“ se konají u příležitosti výročí 30 let od založení FUA TUL. Vystavena bude architektonická tvorba zakladatele fakulty, prof. Jiřího Suchomela, instalace doc. M.A. Jana Stolína a prezentace fakulty. Výstava vznikla ve spolupráci Národní technické knihovny a Fakulty umění a architektury Technické univerzity Liberec.
Více informací o výstavě naleznete zde.
Klimatické hrdinky
Termín výstavy
11. 12. 2024 – 31. 12. 2024
Otevírací doba
út-ne 10:00-18:00
Kde
Parter NTK
Spoluorganizátor
CARE
Výstava Klimatické hrdinky je k vidění v parteru Národní technické knihovny od 11.prosince 2024 až do konce roku. Návštěvníkům představuje ženy a dívky, které se dokázaly přizpůsobit problémům, které s sebou klimatická změna přináší, a to především v oblasti zemědělství. Výstava uvádí nádherné velkoplošné fotografie s příběhy žen z různých částí světa, od Latinské Ameriky a Asie až po Afriku.
Ženy a dívky po celém světě pociťují neúrodu, živelné katastrofy i další potíže související se změnou klimatu často více než muži. Například v Somálsku musí kvůli suchu chodit dívky až 7 hodin denně pro vodu, místo aby seděly ve školních lavicích. V Bangladéši způsobily vlny horka růst počtu nucených sňatků o 50 %, týkají se přitom dívek ve věku pouhých 11-14 let. „Dříve mělo období setí svá data a měsíce. Nyní prší, i když pršet nemá,“ říká sedmapadesátiletá Virginie, domorodá farmářka a eko feministka, která vede svou komunitu k adaptaci na důsledky změny klimatu v Ekvádoru. „V našem společenství jsou to ženy, kdo podniká kroky,“ dodává.
A není to jediný příklad. Jak ve své kampani upozorňuje organizace CARE, právě ženy mohou být často hybateli změn, které pomohou společnosti se změnám klimatu přizpůsobit. Například právě v oblasti, kde žije Virginie založila organizace CARE vůbec první agroekologickou školu pro ženy.
Kampaň upozorňuje, že pokud si uvědomíme, že ženy nejsou pouze oběti, ale také součástí řešení, můžeme na změny klimatu i prohlubování genderových nerovností efektivněji reagovat. Veřejnost by se proto měla nejen zasazovat o rovné zastoupení žen a mužů v klimatických orgánech, ale také podporovat takové strategie či financované sbírky a projekty, které rovnost žen a mužů zohledňují.
Kampaň organizace CARE Klimatická změna diskriminuje vznikla za podpory České rozvojové agentury. Spoluorganizátorem výstavy je Galerie NTK.
Více na www.klimatickazmenadiskriminuje.cz.
Galerie
Do hloubi houby
Termín výstavy
17. 10. – 17. 11. 2024
Komentovaná prohlídka
5. 11. v 15:00, registrace není třeba
Otevírací doba
út-ne 10:00–18:00
Kde
Galerie NTK
Kurátor
CCL-CONFERENCE CZECHOSLOVAKIA LTD.
spol. s r.o.
Vystavující
Kateřina Sýsová, Jakub Seifert, Matěj Róth, Karolína Petřeková, Petra Jašicová, Jiří Vele, Jakub Kraus, Tadeáš Rulík, Tomasz Kolsza
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA
Srdečně zveme na komentovanou prohlídku výstavy Do hloubi houby, která proběhne v úterý 5. listopadu 2024 od 15 hodin. Vstup je volný. Komentovaná prohlídka bude vedena v českém a slovenském jazyce. Výstavou vás provedou její spoluautorky, designérky Karolína Petřeková z FA ČVUT a Petra Jašicová ze spolku MYMO.
O VÝSTAVĚ
Výstava "Do hloubi houby" vás zavede do fascinujícího světa hub, který skrývá mnohem více než jen známé plodnice.
Jedním z hlavních témat výstavy je využití mycelia, podhoubí hub, jako inovativního materiálu ve stavebnictví a architektuře. Budete tak mít příležitost prohlédnout si ukázky konstrukcí a designových prvků vytvořených z mycelia, které je oceňováno pro své lehké, pevné a ekologicky šetrné vlastnosti. Výstava odhaluje, jak může být mycelium využito k tvorbě udržitelných stavebních materiálů, které nabízejí alternativu k tradičním, často ekologicky náročným materiálům.
Kromě stavebnictví se expozice zaměřuje také na další aplikace mycelia v designu a umění, které inspirují k novým způsobům využití přírodních materiálů. Ukázky zahrnují funkční nábytkové kusy, ale i drobné umělecké instalace, které zpochybňují naše vnímání materiálových možností.
Výstava "Do hloubi houby" je určena široké veřejnosti a nabízí jedinečný zážitek pro milovníky přírody, vědy a inovací. Pohled na to, jak mohou houby přispět k udržitelnému rozvoji a jak mycelium otevírá dveře k inovativním řešením pro budoucnost. Přijďte se s námi ponořit do fascinujícího světa hub.
Více informací o houbovém HUBu naleznete zde.
ARS/QUANTA – Umění měření
Termín výstavy
10. 9. – 9. 10. 2024
Otevírací doba
út-ne 10:00-18:00
Vernisáž
pro veřejnost: 16. 9. 2024 v 18:00
Kde
Galerie NTK
Kurátor
Milan Mikuláštík
Vystavující
Jaroslav Anděl, Radovan Čerevka, Epos 257, Jolana Havelková, Vladimír Havlík, Otis Laubert, Markéta Magidová, Lukáš Machalický, Michal Machciník, Jan Nálevka, Jirka Skála, Vladimír Turner, Aleš Zapletal, Martin Zetová a další...
Výstava ARS/QUANTA – Umění měření představí krásné historické fyzikální a fyzikálně-strojní měřicí instrumenty, aparáty a metrologické pomůcky ze sbírky Jiřího Nováka a Roberta Pelanta, ukázky ze starobylých vědeckých knih a současné české a slovenské konceptuální i retinální umění na téma měření všeho možného i nemožného.
Více informací o výstavě zde.
POZOR: ve dnech 12. a 13. 9. 2024 bude galerie veřejnosti uzavřena z důvodu předávání cen pro mladé vědce Falling Walls
ARTtention
Mezinárodní výstava plakátů na téma Práva žen
Termín výstavy
8. 5. – 28. 7. 2024
Otevírací doba
po-ne 10.00-18.00
Vernisáž
7. 5. 2024 v 18:00
Kde
Parter NTK
Kurátorka
Radoslava Boor
Více informací o výstavě zde.
Eloïse Bonneviot & Anne de Boer: Pohlceni v hloubi houští II
Termín výstavy
19. 4. – 2. 5. 2024
Otevírací doba
po-ne 10.00-18.00
Vernisáž
18. 4. 2024 v 18:00
Kde
Galerie NTK
Kurátorka
Veronika Čechová
Produkce
Ondřej Houšťava, Zuzana Šrámková
Více informací o výstavě a registrace na termíny herních setkání zde.