The Prevention of Factory Accidents
Velká Británie byla zemí, kde začala průmyslová revoluce. Ve druhé polovině osmnáctého století se z lidí dříve pracujících v zemědělství stávali tovární dělníci v průmyslových městech. V době, kdy byla lidská práce neuvěřitelně levná, vedle mužů pracovaly rovněž ženy a děti bez bezpečnostních regulací. Vážné úrazy na pracovišti byly něčím zcela běžným. Nicméně díky různým filantropům, osvíceným zaměstnavatelům a politikům již v první dekádě devatenáctého století začala vznikat první legislativa chránící zdraví zaměstnanců. Týkala se zejména textilního průmyslu. Důležitý byl takzvaný tovární zákon z roku 1833, který v první řadě reguloval dětskou práci. Tento zákon zavedl funkci továrního inspektora, jenž dohlížel na dodržování pracovní doby a mimo jiné bezpečnost práce. V této profesi svého času na severu Skotska působil i autor dnešní publikace, John Calder, který si během své dlouholeté praxe uvědomil absenci literatury věnující se prevenci nehod na pracovišti, a proto na sklonku viktoriánské doby sepsal prezentovanou rukověť.
První část knihy se zaměřuje na výčet továrních zařízení napříč zemí a na nehody, které se v nich stávají. Uvádí rovněž statutární povinnosti zaměstnavatele, jež se týkají oznamování výše zmíněných nehod a také prevence a kompenzace poškozených zaměstnanců. Tehdy ve Spojeném Království existovalo na 221 000 továren a dílen, jež zaměstnávaly čtyři a půl milionu lidí. Množství úrazů bylo z dnešního pohledu vskutku vysoké a de facto převyšovalo ztráty leckteré vojenské kampaně. Bilance roku 1898 tvořila 3897 smrtelných úrazů a 79 727 více či méně vážných zranění.(1) V té době již byla uzákoněna povinnost hlásit všechny nehody v areálu pracoviště (nevztahovaly se na to nemoci, popř. násilí mezi zaměstnanci). Autor uvádí různé příčiny úrazů – ignorance, nepozornost, nevhodné oblečení, nedostačující osvětlení, strojní defekty, atd.
Druhá část se zaměřuje na účinnou prevenci úrazů. Kapitolu po kapitole popisuje, jak zabezpečit různé druhy strojů. Zmiňuje rovněž opatření proti požárům a školení první pomoci. Třetí nejkratší část knihy popisuje legislativní část věci, práva a povinnosti zaměstnavatelů a zaměstnanců a případné postihy.
Kniha má malý formát a celoplátěnou vazbu červené barvy. Text je doprovázen grafy a 124 černobílými ilustracemi.
Poznámky:
O knize
- Plný název: The prevention of factory accidents : Being an account of manufacturing industry and accident and a practical guide to the law on the safe-guarding, safe-working, and safe-construction of factory machinery, plant and premises
- Autor: John Calder
- Vydavatel: Longmans, Green and Co., Londýn
- Rok vydání: 1899
- Signatura T 375
- Plný text online