Dezinformace a informační válka (o Ukrajinu)
Součástí probíhající invaze na Ukrajinu je i rozsáhlá dezinformační kampaň, jejímž cílem je ovlivňovat veřejné mínění, snížit důvěru veřejnosti ve státní instituce, destabilizovat rozhodovací a exekutivní procesy a tím snížit obranyschopnost protivníků. Připravili jsme proto pro vás seznam důvěryhodných zdrojů zabývajících se celkově fenoménem šíření dezinformací a jejich vyvracením, a dále odkazy na důvěryhodné zprávy o probíhajícím konfliktu na Ukrajině.
Dezinformace a manipulace
- Podívejte se na dokument Co dokáže lež natočený v roce 2017 v koprodukci České televize a ARTE. Dokument přehledně analyzuje vznik, šíření a dopady dezinformací v České republice a účinkují v něm respektované osobnosti z ČR i zahraničí, které se tématu dlouhodobě věnují.
- Projděte si Analýzu manipulativních technik na vybraných českých serverech – výzkum realizovaný v roce 2016 Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity na vzorku 2364 textů publikovaných na čtyřech dezinformačních severech.
- Přečtěte si článek popisující, jaké psychologické mechanismy se skrývají za šířením dezinformací Misinformation and Its Correction: Continued Influence and Successful Debiasing (dostupné pro uživatele NTK po přihlášení), nebo použijte náš Vyhledávač a projděte si další odborné články a knihy o dezinformacích a hybridní válce. (Při vyhledávání odborných článků používejte v angličtině pro dezinformace termín misinformation.)
- Poslechněte si záznam z online konference Máte správné informace: hybridní válka a dezinformační kampaně dnes i v minulosti, kterou pořádala Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě.
- Celorepublikový cetrifikovaný Projekt E-Bezpečí, realizovaný Univerzitou Palackého, se věnuje rizikovému chování na internetu, rovněž přináší informace o dezinformacích spojených s válkou na Ukrajině.
- BBC Radio 4 – War on Truth – Co je falešné a co skutečné? Příběhy z informační války o Ukrajinu formou rozhovorů s lidmi, kteří se ocitli v bitvě o pravdu.
Hybridní kampaně a vyvracení dezinformací (o Ukrajině)
- Hybridní hrozby – stručné shrnutí problematiky hybridních hrozeb, jejichž součástí jsou i hybridní kampaně, na webu Ministerstva vnitra ČR.
- Důvěryhodným zdrojem informací o hybridních kampaních je Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám MV ČR, které na svém twitterovém účtu @CTHH_MV průběžně označuje a vyvrací dezinformace šířící se momentálně zejména v souvislosti s Ruskou invazí na Ukrajinu. Analýze dezinformačních kampaní se podrobně věnuje například v materiálu Středoevropská identita jako součást protizápadního narativu na kvazi-mediální scéně.
- Ve spolupráci Evropské unie a NATO funguje Evropské centrum proti hybridním hrozbám (Hybrid CoE), do něhož je zapojeno 31 států.
- Seznamte se s Dezinformačními narativy k Ukrajině popsanými na webu Ministerstva vnitra ČR.
- Přehled hlavních dezinformačních linií k ruské invazi na Ukrajinu vypracovali také Čeští elfové, kteří evidují a analyzují často se vyskytující dezinformace a věnují se boji s nimi přímo v internetových diskusních fórech.
- Mapování, analýze a vyvracení dezinformací v českém mediálním prostoru se dlouhodobě věnuje také projekt Manipulátoři. Na prokremelskou propagandu se zaměřuje například server Neovlivni.cz.
Trolling jako nástroj informační války
- Rozkrývání práce tzv. “trollích farem” se dlouhodobě věnuje finská novinářka Jessikka Aro. Svědectví však poskytli i další novináři a bývalí zaměstnanci:
- Novinářka pronikla mezi ruské trolly. "Souboj s nimi už není možné vyhrát," tvrdí.
- Novinářka popsala, jak funguje ruská továrna na fake news. "Smrtí mi pak vyhrožovali i přátelé," vzpomíná
- Inside The 'Propaganda Kitchen' – A Former Russian 'Troll Factory' Employee Speaks Out
- Přečtěte si podrobnou analýzu The cyberspace war: propaganda and trolling as warfare tools taktéž od Jessikky Aro, nebo analýzu šíření prokremelských dezinformací na twitteru: Measuring the scope of pro-Kremlin disinformation on Twitter. Použijte náš Vyhledávač pro identifikaci dalších odborných článků o využití trollingu v informační válce.
Hodnocení mediálních sdělení
- Ujistěte se, že nečerpáte informace ze serverů uvedených na seznamu českých dezinformačních webů na Wikipedii. Některé z nich jsou již v důsledku šíření dezinformací na základě doporučení Vlády ČR blokovány sdružením CZ.NIC.
- Zkontrolujte, jak si vede váš oblíbený zpravodajský kanál v Ratingu důvěryhodnosti zpravodajských webů zpracovaném Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky.
- Než budete šířit informace mezi své známé a přátele, zkuste si zodpovědět 5 klíčových otázek vypracovaných JSNS, nebo si osvojte metodu SIFT (Stop, Investigate, Find better coverage, Trace claims).
- Cenným pomocníkem zejména pro děti a mladší studenty je Surfařův průvodce po internetu, vytvořený v rámci projektu Zvolsi.info, který se zabývá rozvojem mediální gramotnosti na školách. Pro rozpoznání manipulativních technik je dobrou pomůckou Přehled argumentačních faulů.
- Pro aktuální informace doporučujeme sledovat twitterový účet Ministerstva vnitra @vnitro.
- Středoevropská observatoř digitálních médií (CEDMO) – nezávislé multidisciplinární centrum, jehož cílem je identifikovat a zkoumat nežádoucí informační poruchy ve střední Evropě, nyní odhaluje i dezinformace týkající se konfliktu na Ukrajině. Konsorcium CEDMO se skládá z osmi partnerů a čtyř subdodavatelů pod vedením Univerzity Karlovy.
Vybrané zdroje informací
- Ruský útok na Ukrajinu – ČT24 – Česká televize
- Ukrajina – iRozhlas
- War in Ukraine – BBC News
- Reuters
- CNN
- Bellingcat
Materiály o dezinformacích a válce na Ukrajině pro školy – informace pro pedagogy a jejich žáky a studenty
- JSNS (dříve Jeden svět na školách) je vzdělávací program organizace Člověk v tísni zaměřený na vzdělávání ke společenské odpovědnosti, kritickému myšlení a solidaritě. Prakticky orientované materiály jsou cennou pomůckou zejména pro učitele a rodiče, kteří hledají způsoby, jak své studenty a děti seznamovat s komplikovanými tématy, včetně dezinformací a válečných konfliktů.
- Seznam lekcí o Mediálním vzdělávání
- Seznam lekcí o Současné ruské propagandě
- Audiovizuální lekce Rusko-ukrajinská informační válka
- Lekce a další materiály Válka na Ukrajině
- Studio JSNS – během živého vysílání zodpovídají odborníci otázky týkající se ruské agrese na Ukrajině
- Ve výuce je možno využít také materiály Ukrajina na školách připavené neziskovou organizací Samet na školách.
- Tipy, jak mluvit s dětmi, žáky a studenty o válce na Ukrajině a doporučené metodiky můžete naleznout na serveru Pedagogické. info.
- Audiovizuální materiály a pracovní listy na téma Válka na Ukrajině jsou k dispozici pro pedagogy a studenty na portálu ČT edu.
- School Education Gateway – Evropská online platforma pro školní vzdělávání, pro spolupráci a sdílení škol v rámci Evropské unie.