Šedá literatura
Šedou literaturu tvoří například výzkumné zprávy, sborníky z konferencí nebo vysokoškolské práce. Průvodce nabízí základní informace o šedé literatuře a přehled vybraných online databází pro její vyhledávání.
Šedá literatura může být
- nepublikovaná – nevydává ji nakladatelství nebo vydavatelství, produkují ji jednotlivé instituce při své činnosti;
- polopublikovaná – může mít i ISBN nebo ISSN, často vydána v malém nákladu.
Existují různí producenti šedé literatury jako např. Akademie věd ČR, univerzity nebo výzkumné instituce.
Konkrétní příklady
- zprávy (výzkumné, technické, výroční),
- vysokoškolské závěrečné práce, konferenční materiály (sborníky, příspěvky, postery),
- firemní literatura,
- preprinty (zveřejněné verze odborných článků, které ještě neprošly recenzním řízením).
Typologie šedé literatury
- Mezinárodní typologie šedé literatury s příklady (Převzato z: Greynet.org; rozklikněte pro vyšší rozlišení)
- Repozitář NUŠL (Národní úložiště šedé literatury) používá vlastní typologii, která byla vytvořena na základě potřeb a dokumentů dostupných v českém prostředí. Detailnější charakteristika a popis dokumentů šedé literatury je dostupná z našeho repozitáře.
Zdroje šedé literatury v ČR a v zahraničí
Průvodce s tipy a odkazy pro vyhledávání vysokoškolských závěrečných prací.
ČR
- Národní úložiště šedé literatury (NUŠL) – má za cíl shromažďovat veškerou šedou literaturu vyprodukovanou na území České republiky.
- ASEP – Systém evidence výsledků vědecké práce obsahuje bibliografické záznamy o publikovaných i nepublikovaných výstupech vědeckého výzkumu v ústavech Akademie věd ČR od r. 1993. Záznamy od r. 2012 mohou obsahovat i plné texty a od r. 2017 i datové soubory.
- Repozitář.cz – provozován Vývojovým týmem Informačního systému Masarykovy univerzity, shromažďuje vědecké výstupy.
- RIV – Registr informací o výsledcích – Informační systém výzkumu, experimentálního vývoje a inovací umožňuje vyhledávat jednotlivých výsledky výzkumů podporovaných z veřejných prostředků ČR, nebo jejich skupiny. Systém neobsahuje plné texty, ale pouze informace o vzniklých výstupech.
Zahraničí
- OpenGrey – „Systém informací o šedé literatuře v Evropě“ zajišťuje volný přístup k bibliografickým záznamům šedé literatury a poskytuje informace o dostupnosti dokumentů. Slouží také ke zpřístupnění kolekce sborníků z International Conference on Grey Literature (GL).
-
OpenAIRE (Open Access Infrastructure for Research in Europe) – přes jednotné uživatelské rozhraní zprostředkovává přístup k výsledkům vědecké činnosti v celoevropském měřítku.
OpenAIRE video (Zdroj videa: OpenAIRE.eu)
- Arxiv.org – archiv preprintů článků z oblasti fyziky, matematiky, počítačových věd, kvantitativní biologie, kvantitativní ekonomie a statistiky.
- NTRS – NASA Technical Reports server – technické zprávy z oblasti kosmického výzkumu.
Pokud jste v databázích nenašli, co jste potřebovali, na šedou literaturu můžete narazit i v jiných systémech (více zdrojů a databází na stránkách o repozitáři NUŠL), popřípadě na webech jednotlivých institucí, firem nebo projektů.